ד"ר קפלן אלי
 
 
 
 
 
 
 
מרפאת מומחה לייעוץ בנוגע ליתר לחץ דם, לנפרולוגיה (מחלות כליה) ולרפואה פנימית
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

תחומי טיפול

 

נפרולוגיה

 
תחום הנפרולוגיה עוסק בתפקוד הכליות ובכל הנוגע לאבחון ולטיפול במחלות השונות של הכליות, לרבות: יתר לחץ דם קשה לאיזון, הפרעות בתפקוד הכלייתי, מחלות כליה אוטואימוניות ומטבוליות, אבני כליות, זיהומים כרוניים בדרכי השתן ועוד.
 
 
הטיפולים המוענקים על-ידי הנפרולוג כוללים בין היתר:
 • ייעוץ, מעקב וטיפול במחלות הכליה השונות
 • טיפול ומניעת סיבוכי אי-ספיקת כליות כרונית
 • הכנה לקראת דיאליזה
 • הכנה לקראת השתלת כליה
 • מעקב לאחר השתלת כליה
 
 
 
נפרולוג מומחה
 
 
 
 

יתר לחץ דם

 
יתר לחץ דם (Hypertension) הוא מחלה כרונית שכיחה יחסית, הנגרמת כאשר הלחץ של הדם על דפנות כלי הדם גבוה מדי עד לכדי גרימת נזק. היא מכונה לא פעם "הרוצח השקט", מפני שהיא מכה בחולה מבלי שיכול היה להבחין בה ולטפל בה בהקדם. ברוב המוחלט של המקרים לא ניתן למצוא גורם יחיד וברור ליתר לחץ דם. רק באחוז קטן מאוד של המקרים אפשר לקבוע כי הוא נגרם כתוצאה מנטילת תרופה מסוימת או עקב מחלה מובחנת. כמו כן, במקרים רבים לחץ הדם קשה לאיזון עקב גורמים רבים המפריעים לאיזונו, ולשם כך נדרש תהליך בירור ואבחון.

לחץ הדם המקובל כתקין הוא 130/80, ולאחרונה יש מגמה אף להמליץ על ערכים נמוכים יותר כלחץ דם אופטימלי. עם זאת, יש לעבור בירור והערכה מלאים לקביעה אינדיבידואלית של הערכים האופטימליים לכל מטופל ומטופל, תוך התחשבות במכלול הבעיות הרפואיות של המטופל הספציפי ובסיכון היחסי בהתאם לגילו ולמצבו. תהליך זה מבוצע על-ידי ד"ר מומחה כד"ר קפלן. את לחץ הדם יש למדוד במכשיר ביתי מאושר למדידות בזרוע (ולא בשורש כף היד). יש למדוד 3 פעמים בהפרש של 3 דקות בין המדידות ולהתייחס לשלישית. יש לבצע מעקב כזה 2 - 3 ימים בשבוע במשך 3 - 4 שבועות.
 

אי-ספיקת כליות כרונית

 
אי-ספיקת כליות כרונית (Renal Failure) משמעה הפרעה חמורה בתפקוד הכליות – בין שמדובר בפגיעה כלייתית חדה ובין שמדובר במחלת כליה כרונית, אשר עלולה להוביל למחלת כליה סופנית ובלתי הפיכה, אשר תצריך טיפול תחליפי בדיאליזה או השתלה. אם קיימת פגיעה בתפקודי הכליות או ברקמות הכליות, הדבר עלול לגרום למספר בעיות בגוף, כגון: הצטברות של פסולת ונוזלים מיותרים בגוף, הפרעה במאזן המינרלים בגוף (מגנזיום, אשלגן, סידן וזרחן), קושי של הגוף לייצר חומרים חיוניים (ויטמין D ואריתרופואטין) ועוד. סיבוכים אלו גורמים למחלות נוספות ולבעיות מורכבות, אשר דורשות טיפול של מומחה.

התסמינים של אי-ספיקת כליות כרונית:
 • לחץ דם גבוה, קוצר נשימה ובצקות
 • שיבוש בפעולות הלב, העלול להוביל לסיכון חיים
 • הפרעה למערכת העיכול המתבטאת בבחילות, בהקאות, או בחוסר תיאבון
 • כאבי עצמות והיחלשות העצמות עד לכדי נטייה להישבר
 • הפרעות שינה, הפרעות בתהליכי החשיבה ובמצבי ההכרה, כאבים בעקבות פגיעה בעצבים וקושי בתפקוד המיני
 • חולשה, עייפות ואף קוצר נשימה, עקב קושי של הגוף לייצר כדוריות דם אדומות
 

השתלת כליה מצד נפרולוג מומחה

 
נפרולוג מומחה להשתלות כליה מלווה את תהליך ההשתלה של המטופל, הסובל מחוסר תפקוד סופני ובלתי הפיך של הכליות, כבר משלבי ההכנה וההתאמה של המטופל להשתלה. הנפרולוג עוקב ומלווה את תהליך הניתוח (שמתבצע במחלקות ניתוחי השתלה בבתי החולים המומחים לתחום זה) ואת תהליכי ההחלמה, ההתאוששות, התחלת התפקוד של הכליה והטיפול נוגד הדחייה של הכליה המושתלת. הוא עוקב אחר מטופלים מושתלים אלו לאורך שנים לאחר ההשתלה, ועוסק בשמירה על תפקוד הכליה, במניעה ובטיפול בסיבוכים ובהשלכות המאוחרות של הטיפולים נוגדי הדחייה, וכן בבעיות הרפואיות המאוחרות הנגרמות מ"כליה זרה" בגוף המטופל.

עם ההכנות לניתוח נמנות: בדיקה רפואית מקיפה, בדיקות מעבדה, הערכה של תפקוד הלב והערכה סוציאלית. מטרות ההכנות הללו הן לוודא שהחולה המועמד להשתלה מגיע לניתוח במצב המיטבי שלו, וכמו כן להפחית ככל הניתן את הסיכונים בניתוח עצמו וכמו גם בתהליך ההתאוששות. חשוב לציין שלרשימת ההמתנה להשתלת כליה מן המת (תרומת איברים) ניתן להיכנס, רק כאשר המטופל כבר נמצא בטיפול תחליפי אחר כגון דיאליזה. קיימות שיטות שונות אחרות להתאמת תרומת כליה מן החי (בין קרובי משפחה וכדומה), שמתבצעות עוד בשלב שטרם התחלת טיפולי הדיאליזה.

ראוי לציין שסיכוייו של חולה במחלת כליות סופנית לקבל קדימות בתור ההמתנה להשתלה מתרומת כליה מן המת, גוברים משמעותית כאשר הוא ובני משפחתו חתומים על כרטיס "אדי" לתרומת איברים.
 
פנו לקבלת מידע נוסף ולתיאום פגישת ייעוץ עם ד"ר אלי קפלן.